17 Nisan 2012 Salı

NİÇİN VARIM?


Her insanın mutlaka dünya üzerinde bir varlık sebebi vardır diye düşünüyorum. Tam bugün de bunu sorgulayasım geldi benim… Dünyaya merhaba dediğim gün olması nedeniyle miydi acaba?
Niçin varım? 25 yaşıma girdiğim bugünde sorgulamam ve en dürüst halimle yanıtlamam gerekenleri biriktirdim… “Pelin” kimdi? Bu hayatta kaç tane misyonu, kaç tane rolü vardı? Peki, “Pelin” hangisiydi? Öğrenci Pelin, öğretmen Pelin, eş Pelin, çocuk Pelin, kardeş Pelin, arkadaş Pelin, uzak Pelin, yakın Pelin… Daha da uzatabilir miydim? “Tabiiki.” Diyor içimdeki ses… O hangi Pelin acaba?
 Bunların hangisi gerçek, hangisi sahte, hangisi samimi, hangisi taklit? Hangisi “ben”? Acaba hiçbiri mi? Ben hangisi olmak istiyorum? Hangisi bana giydirilmiş, hangisini ben giymişim? Yeni benler yaratmış mıyım? Yoksa önüme sunulanlardan seçmemi yapmışım? Önüme sunulanlar da bir dayatma değil midir? Seçmiş gibi görünmek sadece beni mi rahatlatır? Hayatıma hâkimim demek sadece aptalca bir inanış mıdır? Bütün hayatlar böyle midir? Toplumdaki, çevremizdeki, ailemizdeki, aynadaki rolümüz kendi isteklerimiz ve kendi sınırlarımızla mı belirlenmiştir?
Hangisi bizim savunma mekanizmamızdır? Hangisi en duygusal halimiz, hangisi en kurnaz yanımız? Hangisi daha kolay ihanet edebilir? Hangisi asla yalan söyleyemez? Biz miydik bunlara karar veren, yoksa karşımızdaki miydi bunları belirleyen?
Ben, hangi Pelin ile gözlerimi yumacağım hayata… Hangi Pelin misyonlarını tamamlamış, hangisi yarım bırakmış ya da hangi Pelin hiç el değdirmemiş olacak yapabileceklerine?
Hangisi daha çok pişmanlık duyacak yaptıklarına ve yapamadıklarına? Hangisi gururla bakacak ardından akıp gitmiş yıllara? Hangisi deve kuşu misali kaldıramayacağı yüklerden korkup sokacak kafasını toprağa? Hangisi iyi ki var olmuşum diyecek? Hangisi çevremdeki insanların yaşamında sıcak bir rengim diye böbürlenecek?
Hangi Pelin ebedi kalacak insanların yüreğinde… Hangi Pelin unutulmayacak, kazınacak, işlenecek, nakışlanacak? Hangi Pelin başka bir dünyadan el sallayacak gülen gözleriyle sevdiklerine?
Peki, hangi Pelin yanıt verecek en dürüst haliyle o meçhul suale?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder